Związek Plantatorów Buraka Cukrowego przy Cukrowni Ropczyce
 
siew

siew

Aktualności
Powrót
Pismo Zarządu ZPBC do Zarządu Sudzucker Polska
Utworzony: 2010-09-14 10:01:06

                                                                                                                                                                                   Sandomierz 30.08.2010

 

 

                                                                                Szanowny Pan

                                                                                Dr Rainer Schechter

                                                                                Prezes Zarządu Südzucker Polska S. A.

 

                                    Dot.; obsługi i zapłaty za dostawy buraków cukrowych w 2011 roku .

 

     Szanowny Panie Prezesie , mija kolejny rok doświadczeń Reformy Rynku Cukru jego skutki bardzo dotkliwie dały się odczuć plantatorom .

   Spadła drastycznie opłacalność uprawy , rolnicy inwestują w produkcję buraka cukrowego od wiosny do jesieni nie mając ostatnimi czasy pewności na osiągnięcie godziwego zysku .

   Zarząd Związku Plantatorów Buraka Cukrowego po raz kolejny zwraca się do Pana Prezesa z propozycją podjęcia rozmów dotyczących zmian zapisów w treści umowy kontraktacyjnej , zmierzających do poprawy opłacalności uprawy b. c.

   Reprezentacja i obrona praw plantatorskich była i jest podstawowym celem ZPBC przy Cukrowni Ropczyce , wynikającym z zapisów Statutu Związku oraz podjętych uchwał . 

   Uprawa b. c. w obecnych uwarunkowaniach rynkowych to duże i ryzykowne wyzwanie , już kolejny rok wkroczył odbiór i zapłata za surowiec według zawartości cukru plantatorzy Cukrowni Ropczyce musieli szybko dostosować metody produkcji by zwiększyć wydajnośc cukru z hektara co rzeczywiście stało się faktem w praktyce ku zadowoleniu rolników i Cukrowni .

   Niestety ubiegłoroczna kampania a szczególnie odbiór w miesiącu grudniu zniweczył prace oraz nadzieje na spodziewany zysk dużej grupy plantatorów .

   Powraca temat obciążeń zmniejszających cenę minimalną , obniża to konkurencyjność uprawy b. c. w stosunku do innych ziemiopłodów oraz stawia naszych plantatorów daleko w tyle w porównaniu do ich kolegów z ( WE ) .

   Zarząd ZPBC przy Cukrowni Ropczyce zdecydowanie domaga się uruchomienia przez Władze Koncernu mechanizmów zwiększających opłacalność uprawy buraka cukrowego na 2011 rok .

                 1. Cena za 1 t buraków o standardowej zawartości cukru 35 € w przeliczeniu na PLN .

                 2. Zapis dotyczący obsługi i dostawy , obciążający plantatora 2,5 € + VAT za tonę b. c. na dzisiejsze uwarunkowania jest       zbyt  dotkliwy , propozycja Zarządu Związku zmniejszenie stawki do 1 € + VAT .

   Po raz kolejny zwracamy uwagę na fakt wyraźnego braku równowagi praw i obowiązków dla plantatora w zapisach treści umowy kontraktacyjnej

Linki sponsorowane

          

Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-01-21
USD 3,9953 +0,30%
EUR 4,5303 +0,23%
CHF 4,3786 +0,63%
GBP 5,4210 -0,13%
Wspierane przez Money.pl